16.feminist gece yürüyüşü

Bu yazıyı okumadan önce, eğer eşinize / sevgilinize veya herhangi bir varlığa şiddet uyguladıysanız, kişisel blog sayfamdan çıkarak en yakın psikoloji merkezine veya deli hastanesine gitmelisiniz. Evet evet siz, hastasınız.

Ülkemizin ve Dünya’nın genel sorunu olan ‘Kadına Şiddet’ ile ilgili bir yaz yazdım.
.. ve hassıl bu olaya sessiz kalan hastalıklı insanlara ithafen;

Kadına şiddet, son zamanların gerek Türkiye, gerek Dünya bazında Pedofili’den sonra gelen en korkunç olay! Türkiye’de olan kadın cinayetlerinin istatistiklerini paylaşmaya gerek yok sanırım, siz anladınız.

Şiddet! dediğinizde sadece eve gelen adamın eşini dövmesi de geliyorsa aklınıza, yine yanılıyorsunuz.Şiddet, içerisinde fiziksel ve psikolojik boyutların bulunduğu çağın en büyük rahatsızlığıdır.

1.Fiziksel Şiddet

Günümüzde cahil, varoş kültürü ile yetişen insanlar kendi tarzlarına göre güç gösterisi yapma çabasında, kadına saygı sıfır.
Ülkede her gün yüzlerce kadın, erkek şiddetine maruz kalmakta. Kimisi bu yüzden hayatını kaybediyor. Bunların çoğu evinde, sokakta, caddede yani yaşam alanımız olan her yerde.
Boşanmak istersin şiddet görürsün, sevgilinden ayrılmak istersin şiddet görürsün. Kısaca erkekler kabullenmeyi bilmedikleri için şiddet uygularlar. Çünkü onların gözünde düşünce özgürlüğümüz olmadığı gibi yaşama özgürlüğü de yok. Ataerkil sistem de buna tuz biber oluyor… Bir çocuk aile de baba faktörü ile birlikte büyüyüp her zaman onu örnek alır. Aile de evde yaşanılan her şiddet içerikli bir zafer çocuğu bu şekilde şiddete iter. Başta sınıf ve mahalle ortamında daha sonra arkadaşlık ve ilişkiler de her zaman bu şekilde devam eder.

2.Psikolojik Şiddet

Kadına şiddet! dendiğinde aklınıza vurmaktan, kırmaktan sonra gelecek ve en önemlilerinden birisi.İnsanların hayatlarını zindana çevirerek binlerce intihara, cinayetlere ve sonu korkunç biten aile içi cinnetlere Psikolojik Şiddet en önemli çeşitlerinden.

O zaman tasmamı tak beni sen yönlendir.Ne giyeceğime sen karar ver, ne konuşacağıma, ne anlatacağıma.Hadi ya, psikolojik rahatsızlığınızla birlikte karşınızdakini kendi isteklerinize göre yönetme iç güdünüz olmasın bu ?

Buna kadını erkeği herkes maruz kalıyordur belki de.. Bireyliğimizi unutuyoruz, kendi adımıza karar veremiyoruz falan.. Ya kardeşim ben bir bireyim, benim aklım var. Beni bizi yönlendirmek sana mı kaldı ! Kendi yaşantımızla ilgili kararları ben vereceğim elbette.

3. Ekonomik Şiddet

Senin paran burada geçmez kızım ! Hadi ya, senin kendine ait para birimin mi var ?

Kardeşim sana cimri ol demiyoruz ama karşındaki kadını niye ezmeye çalışıyorsun ki ? Belki 20 tane pasta yemek istiyorum. Sen böyle deyince geriliyorum.
Ha son olarak bu şiddete eşinin maaşına el koyup bir miktarın verip ‘bunla idare edicen’ ya da ev hanımı olan eşine kuruş kuruş soran amcalarda dahil.

Neden kadını erkeğe bağlı bir varlık olarak topluma empoze etmeye çalışıyorsunuz ? Kendi paramızı harcayamaz, elbise alamaz ve o vitrindeki çok sevdiğimiz topukluyu giyemez miyiz ?

Medya’da, toplum algısında neden bir şey satın alınacağı zaman erkeğin cüzdanıyla ilişkilendiriliyor ?

4.Cinsel Şiddet

Özgecan hiç tanımadığı iki erkek tarafından önce tecavüze uğrayıp daha sonra canice öldürüldü…

Toplumdaki okuma oranı gibi beyin fonksiyonları da azalıyor.İnsanlar, bildikleri kelimeler kadar düşünebilirler.Bahsettiğimiz bu varoş kültüründe büyüdükten sonra toplumun içerisine karışan bu insanlar geri dönüş olarak Tecavüz, Pedafoli, Hırsızlık, Uyuşturu gibi onlarca sayacağımız özellikle geliyor.

Yetiştirme tarzı ve toplum ile birleştiğinde karşıya çıkan bu varlık, hayvani duygular ile bir kadının sokakta yalnız başına yürümesi gibi bir ideoloji çıkartıyor.

Kelimeye bakabilir misiniz ? Sanki farklı bir ırktan bahsediyorlar.Bu seviyedeki bir toplumda yaşanılan Cinsel Şiddet’in boyutunu kelimelere sığdıramıyorum. Cinsel açlığın tavan yaptığı bu ülkede her gün gördüğünüz kaçırılma, tecavüz haberleri hiç mi uyandırmıyor sizi ?

Sahi, ne zaman uyanacaksınız ?

İzlediğiniz dizilerde, filmlerde işlenen konuları ne zaman sentezleyerek beyninizden geçireceksiniz ?

Kadın, toplumlarda sadece cinsel açlığı giderecek bir varlık olarak gösteriliyor ve ağzı açık izliyorken hiç mi düşünmüyorsunuz ? İnsanların hayvani isteklerini bu videolarla toplumlara empoze ederek o toplumu bitirmeye çalıştıklarını görmüyor musunuz ?

Bir soru daha soralım, hepimizin evinde bulunan TV Kara Kutusu olmasaydı, kadın bu hale gelir miydi ? İnsanı beşeri olarak yaratan varlığa yapılacak en kötü şeyi yapıyorsunuz.Ve bunu sadece sayısını bile bilmediğiniz paralarınıza para katmak için yapıyor, onları cinsel şehvet uyandıran reklamlarda oynatarak istediğiniz ürünleri satıyorsunuz.

Araba lastiği bile satarken kadınların bedenlerini ön plana çıkartarak, o cinsiyete verdiğiniz zararın farkında değil misiniz ?

Kısacası toplum bizden kadınlık ve özgürlük kavramını unutmamızı istiyor. Yoksa her köşe başı bir kadın düşmanı kaynıyor. Bir kadın olarak yaşamamız iddia oyunu gibi şansa bakıyor.

Hani yolda geçen bir bey tipimizi,şeklimizi, kıyafetimizi, sesimizi,duruşumuzu falan beğenmez döver. Öyle bir ülkedeyiz.Açıksın,etek giydin, dekolte verdin önce hakaret sonra hop şiddet. Kapalısın, türbanın,uzun eteğin yüzünden yine önce ağır hakaretler sonra bir daha şiddet. Kısaca kadınsan her alanda şiddet var.

Türkiye, Dünya Ekonomi Forumu (WEF) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sıralamasında, 145 ülke arasında 131. sırada; Küresel Cinsiyet Eşitliği sıralamasında ise 2016’da 105. sıradayken 2017’de 131. sıraya gerilemiş durumda.

Bu yazıyı bir feminist ( ne olduğu bilmeyen cahillere ileride yazı yazacam bununla ilgili) bir kadın gözüyle yahut nidalarıyla yazdım ve alıntıladım. Bazılarına garip gelebilir ama her şey gerçektir nokta.  Çekin o leş pis elleriniz kadınlardan ve çocuklardan

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status